Психологічне консультування
Психологічна консультація призначена для того, щоб допомогти людині самій розв’язати проблему, яка виникла. Консультації шкільним психологом проводяться для вихователів, вчителів, учнів та їх батьків, адміністрації освітнього закладу.
Вихователі і вчителі частіше за все звертаються до психолога з такими проблемами, як: труднощі в засвоєнні дітьми навчального матеріалу з окремих дисциплін або окремих тем у процесі навчання; небажання і невміння дітей вчитися; емоційні, особистісні порушення; конфліктні стосунки з дорослими і ровесниками; неефективність власних педагогічних впливів; проблеми формування дитячого колективу; можливості розширення власних професійних умінь; виявлення і розвиток інтересів, схильностей і здібностей учнів; профорієнтаційна робота з учнями.
Основні проблеми, з якими звертаються до психолога батьки: як готувати дітей до школи; відсутність інтересів у дітей; небажання вчитися; погана пам’ять; підвищена розсіяність; неорганізованість; несамостійність, лінощі, агресивність, підвищена збудженість або, навпаки, боязливість; ставлення дитини до близьких у сім’ї; вибір професії.
До шкільного психолога звертаються і самі учні, головним чином, з питань взаємовідносин з дорослими і ровесниками, самовиховання, професійного і особистісного самовизначення, культури розумової праці і поведінки.
Для чого існує в школі психолог?
Щоб знайти відповіді на усі ці питання, варто визначити кілька понять, які варто розуміти на самому початку:
Будь-яка особа, що звертається за допомогою до спеціаліста допомагаючих професій, називається клієнтом. У випадку зі шкільним психологом, клієнти – це учні, вчителі, адміністрація, батьки та родини учнів.
Психолог – спеціаліст, основною задачею якого є визначення потреб клієнта, проведення тестувань та опитувань, консультування і за необхідністю – подальше скеровування до фахівця, який має повноваження працювати з конкретними проблемами. Наприклад, психіатр чи психотерапевт. Також психолог може допомогти у визначенні напрямку психотерапії, в яку варто піти клієнту в залежності від результатів спільної роботи. В залежності від спеціалізації може бути пренатальним, дитячим, сімейним, шкільним, військовим і т.д. Може працювати у парі з психотерапевтом.
Психотерапевт – спеціаліст, який володіє глибинними техніками роботи з клієнтом, орієнтуючись на його попередній досвід, дитинство чи критичність запиту. В залежності від концепції своєї роботи, сфер в яких спеціалізується, технік, які застосовує, може називатись психоаналітиком, позитивістом, гештальтистом, арт-терапевтом, психодраматерапевтом, когнітивно-поведінковим терапевтом та ін. Максимально ефективно досягає результату у партнерстві з психологом чи психіатром.
Психіатр – спеціаліст з медичною освітою, який працює переважно з психічними захворюваннями та розладами, призначає медикаментозне лікування або стаціонар. Може працювати у парі з психотерапевтом, рідше - психологом.
Види психологічного консультування
Психологічне консультування - найбільш загальний термін, що описує всі форми професійної консультативної практики: під психологічним консультуванням розуміють і разову консультацію психолога, і тривалу психотерапевтичну роботу. Які основні різновиди психологічного консультування?
Психологічне консультування буває як короткочасним, так і тривалим. Короткострокове може включати одну консультацію або (при необхідності) більше, але рідко перевищує 5-6 зустрічей з клієнтом, тривале консультування може йти роками (раніше було до десяти років, в даний час частіше обмежується двома роками).
Психологи-консультанти працюють з окремими людьми або групами. Відповідно розрізняють індивідуальне та групове консультування.
Якщо індивідуальне консультування - це бесіда консультанта з клієнтом наодинці, то групове консультування відбувається в рамках групи. Якщо це психологічне консультування в бізнесі, це може бути допомогою в рішенні якої-небудь виробничої проблеми, у сфері особистого життя - найчастіше це сімейне консультування, де для вирішення виникаючих питань і проблем зручніше, щоб були присутні всі, про кого йде мова.
Формат консультації
За форматом, консультація може бути разова і складається з серії зустрічей, що проходить при особистій зустрічі або по скайпу, по телефону або по листуванню.
Консультації можуть бути анонімними. Популярна форма анонімної допомоги - "телефон довіри".
Часом використовується і такий метод заочного консультування як консультативне листування. Необхідність цієї форми психологічної допомоги обумовлена тим, що телефонне консультування часом за певних причин не можливе. Також, піти на особисту бесіду з психологом клієнт не наважується. До того ж деякі клієнти, що потребують психологічної допомоги, часто перебувають в умовах ізоляції від суспільства (наприклад, ув'язнені, що відбувають покарання в місця позбавлення волі). У містах, які не мають власних служб психологічної допомоги, листування з психологами, психотерапевтами виявляється єдиною можливістю отримати психологічну допомогу.
Тепер вже можна і про шкільного психолога поговорити.
- Шкільний психолог (ШП) надає екстрену консультативну підтримку учням, вчителям, родинам учнів. Тематика консультацій дуже обширна.
- Проводить тестування задля визначення потенційних можливостей учнів та їх зон розвитку.
- Організовує та/або проводить навчання у сфері психології та педагогіки для колег.
- Консультує учнів щодо їх навчальної траєкторії, орієнтації на позитивний освітній результат.
- Викладає спецдисципліни з психології, або тренінгові напрямки, основна мета яких – розвиток когнітивних здібностей, навичок комунікації та різних видів інтелекту.
- Консультує вчителів у складних педагогічно-психологічних випадках.
- Проводить первинну консультацію абітурієнтів, головна задача якої – допомогти майбутньому учню визначитись, чи підходить йому форма навчання, яку надає школа, чи оптимальний для нього режим, чи справиться він/вона з навантаженням.
- Разом з вихователями розробляє та проводить виховні години, основна мета яких – надати підтримку дітям на усіх етапах їх дорослішання.
- Разом з вчителями-предметниками розробляє та реалізовує програмні уроки, орієнтуючись на поєднану мету, наприклад, виховну чи корекційну.
- За запитом адміністрації навчального закладу, може робити анкетування для зрізу актуальних потреб учасників навчального процесу.
- Може мати додаткову спеціалізацію, наприклад, тренерську, психотерапевтичну, медіаторську, коучерську та інші. Від наявності цих кваліфікацій частково залежить комплекс послуг, які можна отримати.
Якщо у вашому навчальному закладі є кілька психологів – вам дуже пощастило! Зазвичай, вони ділять між собою сфери діяльності і їх робота стає набагато ефективнішою. У нас, в Київському ліцеї бізнесу, є ціла психологічна служба, а усі куратори класів мають психологічну освіту. Таким чином, ви маєте можливість отримати індивідуальний підхід, детальнішу роботу з вашою проблемою та набагато швидше її вирішення.
Чого точно не може робити шкільний психолог:
- Займатись сімейною психотерапією;
- Займатись психокорекційною роботою (у випадку, якщо психолог не має кваліфікації «дефектолог»);
- Працювати з дитячими залежностями;
- Рекомендувати чи призначати медичні препарати;
- Працювати з дитиною без письмової згоди батьків, за запитом колег чи сторонніх осіб;
- Займатись пропагандистською діяльністю;
Звертатись до психолога у школі ще не стало популярним. Ще з 90-их не до кінця викорінились думки, що ШП працюють лише з дітьми з неблагополучних родин, з тими, хто проявляє девіантну поведінку і «хворими на голову». А ще, від дорослих можна почути фрази на кшталт «Я що, псих, щоб до психолога звертатись?». Через це дуже важко виховувати культуру психічного здоров’я та займатись психогігієною із школярами. Тішить те, що все більше молоді знають про те, що ШП – це людина, головна задача якої – допомогти, підтримати, направити та скоригувати під час особистісного розвитку.
З активним введенням дистанційного навчання, онлайн-консультації ШП також перебазувались і набувать все більшого розповсюдження, адже підлітку стало спокійніше щодо конфіденційності такого роду зустрічей. Тепер наші ліцеїсти та їх батьки мають можливість ефективно працювати навіть в позашкільний час.